PČELINJI POLEN
Zašto medonosne pčele „bacaju“ polen?
Autor: Rusty Burlew https://www.honeybeesuite.com
Pčelarka iz Nebraske je rekla da je pronašla stotinak kuglica polena na donjoj dasci u košnici. Ona je rekla da je dugo posmatrala, ali je zapazila da su užurbane pčele potpuno ignorisale pale pelete polena. Želela je da zna zašto ih pčele nisu pokupile. „Ako medonosne pčele toliko paze da sačuvaju nektar i vosak, zašto su tako aljkave u pogledu polena?“
Teško je pomeriti pale pelete polena
Problem koji pčele imaju sa peletima polena je jednostavan: ne mogu ih lako pokupiti. Čini se da bi ipak medonosne pčele trebalo da budu u stanju da pomeraju sve vrste otpadaka iz košnice, kao što su mrtve pčele, deformisano leglo, mali predatori, komadi kartona i iverice. Ali iz nekog razloga, pokupiti pelet polena, premestiti ga u češalj za skladištenje i ubaciti u ćeliju, izgleda kao nemoguć zadatak.
Medonosne pčele imaju veoma specifične načine suočavanja sa polenom. U polju, sitne čestice polena biljaka se lepe za njihova tela zbog elektrostatičkog naelektrisanja. Pčele zatim čiste polen sa svog tela koristeći svih šest nogu. One na kraju stavljaju polen u „torbice“ koje se nalaze na zadnjim nogama, a zatim ga samo zadnjim nogama sabijaju kako bi što više polena ponele.
Kretanje polena u košnici
Prema Biologiji medonosne pčele (1991) Marka L Vinstona, kada se sakupljač polena vrati u košnicu, ona srednjim nogama uklanja kuglice i ubacuje ih u ćeliju za polen. Ovo se veoma razlikuje od kretanja nektara u košnici, koji se prenosi sa pčele na pčelu pre nego što se uskladišti.
Kada se ukloni polen, sakupljač hrane napušta prostor za skladištenje. Zatim, kućne pčele određenog uzrasta potiskuju polen u dno ćelije svojim mandibulama ( donjim vilicama) i prednjim nogama. Tokom ovog koraka, radnici navlaže pelete „regurgitiranim medom i pljuvačkom“. Pored toga, pljuvačka sadrži enzime koji pomažu u očuvanju polena dok se čuva u ćelijama saća. Prema Seelei-u (1982), ovi nosioci polena su stari 12-25 dana sa prosečnom starošću od 16,3 dana.
Polen se izgubio na donjoj tabli
Ali ako se polenova kuglica pomeri sa noge pčele dok je ona u košnici, ona pada na dno gde je druge pčele ignorišu. Ako im treba više polena, pčele izlaze iz košnice i donose nove sveže zalihe. Prema dr Normanu Geriju u The Hive and the Honei Bee (2015), „da bi sakupila punu količinu polena, pčeli je potrebno samo 6–10 minuta“. Ko zna? Možda je za sakupljanje više polena potrebno manje vremena od pokušaja da se vrati ispušteni teret.
Lično, nikada nisam video medonosnu pčelu da svojim vilicama pokušava da pomeri kuglicu polena s mesta gde je pala. Slično, polen koji se daje pčelama kao dopunska hrana obično se usitnjava u prah ili gnječi dok se ne formira vlažna pogača.
Iako sam čuo da neki pčelari hrane pčele sa peletima polena tako što ih stave na komad papira iznad gornjih šipki, interesantno da ove pelete pčele grickaju ali ga nikada ne transportuju u ćeliju saća. Štaviše, peleti su podložni sušenju i pretvaraju se u čvrste grumenčiće konzistencije šljunka.
Kakvo je vaše iskustvo? Da li ste ikada videli medonosnu pčelu kako pokušava da pokupi ispuštenu kuglicu polena? Kako hranite pčele peletima polena?